ЦСОП – гр. Пловдив – домакин на работна среща с УНИЦЕФ, България

     На 05.06.т.г. ЦСОП - Пловдив посрещна своите партньори от УНИЦЕФ за България - Кристина Доротея де Бройн - представител за България и ръководител на УНИЦЕФ, България, Мария Янкова - програмен директор “Образование” и Надежда Иванова - консултант "Образование и грижи в ранна детска възраст". УНИЦЕФ за България е инициатор на проекта за обучението на нашите психолози Димитър Козарев и Велина Митрева за периода юни - декември 2023 г.  във връзка със създаването на Национален екип от специалисти по ДАК (допълваща и алтернативна комуникация). Обучението е проведено и с подкрепата на МОН и обучаваща организация АСИСТ - Помагащи технологии с обучители -  проф. Морис Гринберг и д-р Евгения Христова, които са автори на “Методика и обучителна програма за обучение на деца и младежи с нарушение на говора и фината моторика с използване на система за допълваща и алтернативна комуникация с контрол с поглед”.

     Именно във връзка с това как се работи по ДАК в нашия Център, какви трудности срещат педагогическите специалисти при работа с децата, как се повлиява развитието на комуникативните умения беше и посещението на представителите на УНИЦЕФ за България. На работната среща присъстваха г-жа В. Бакиш - директор на ЦСОП - Пловдив, г-жа Ж. Налджиева - зам. директор и специалните педагози Д. Козарев, В. Митрева, М. Илиева, М. Петрова, В. Михайлова, Б. Стефанова и Зл. Иванова. Г-н Козарев разказа с колко ученици по ДАК работят психолозите и колко от тях ползват софтуер С Board. Колегите споделиха мнение, че приобщаващото образование, посредством тези технологии, в своя съвременен облик и богат ресурс от възможности позволява на много деца с липса на устен и писмен език да преодолеят затрудненията в общуването.

     Представителите на УНИЦЕФ присъстваха на много емоционална сесия с една от ученичките в нашия Център, с която се работи по ДАК. Майката на детето сподели, че откакто с нейната дъщеря се провеждат занимания с използване на ДАК, тя проявява по-голямо желание за комуникация и общуване. Г-жа Б. Стефанова, класен ръководител на същото дете сподели, че ученичката е станала по-спокойна в клас, по-пълноценно е приета и се вгражда в детския колектив, както и че е подкрепяна безусловно от останалите ученици в класа и от педагогическите специалисти. Успехите, които се постигат в нашия Център при работа с децата с използване на ДАК, потвърждават основната идея, че детето, обучавано да общува чрез подкрепящи и стимулиращи стратегии, успешно достига до независима комуникация и преодолява изолацията.

 

Новини

Покажи всички новини